Upadłość konsumencka. Co to jest i jak ją ogłosić?

Upadłość konsumencka

Sytuacja finansowa niektórych osób sprawia, że nie są w stanie na bieżąco regulować swoich zobowiązań finansowych. W takim ciężkim dla każdego momencie przychodzą nam do głowy różne pomysły jak sobie z tym poradzić. Na pomoc przychodzi nam upadłość konsumencka. Lecz tak naprawdę czym jest upadłość konsumencka? 

 

Upadłość konsumencka to nic innego jak jeden z procesów sądowych, który ma doprowadzić do całkowitego, bądź częściowego umorzenia zobowiązań dłużnika i w jak najwyższym stopniu zaspokoić wierzycieli. Cały proces może trwać miesiące lub lata. Kto i na jakich zasadach może skorzystać z dobrodziejstwa oddłużenia? 

 

 

Kto może ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencką mogą ogłosić osoby fizyczne nieprowadzące działalności gospodarczej, bądź osoby, które prowadziły działalność gospodarczą i nie mogą się uporać z wierzytelnościami pozostałymi po jej zakończeniu. Istotne jest jedynie to, aby w momencie składania do Sądu wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenta nie prowadzić działalności gospodarczej. 

 

 

Jak ogłosić upadłość konsumencką?

Upadłość konsumencka może zostać ogłoszona tylko i wyłącznie na wniosek dłużnika. Dłużnik, może złożyć wniosek osobiście, bądź przez przedstawiciela do właściwego Sądu określając siedzibę na podstawie swojego miejsca stałego pobytu. Wniosek może zostać złożony tylko i wyłącznie przez osobę fizyczną, bądź byłych przedsiębiorców, którzy w momencie składania wniosku o ogłoszenie nie prowadzą działalności gospodarczej. Wniosek może złożyć osoba, która jest niewypłacalna, tj. nie jest w stanie regulować swoich zobowiązań przez co najmniej 3 miesiące. Wniosek jest objęty opłatą, która wynosi 30 zł. Jeśli osoba jest reprezentowana przez pełnomocnika, konieczne jest również uiszczenie opłaty skarbowej od pełnomocnictwa w wysokości 17 zł. 

 

Co powinno znaleźć się we wniosku o ogłoszenie upadłości konsumenckiej?

We wniosku o ogłoszenie upadłości należy wskazać: 

  • dane umożliwiające identyfikację (m.in. imię, nazwisko, PESEL),
  • wskazanie majątku (np. posiadane nieruchomości, rzeczy ruchome jak np. auto) 
  • lista wierzycieli,
  • uzasadnienie wniosku (zwięzłe określenie sytuacji życiowej i majątkowej).

Niewskazanie jakichkolwiek danych niezbędnych do ogłoszenia upadłości i uznania wniosku przez Sąd może skutkować oddaleniem wniosku. Kiedy osoba składająca wniosek o ogłoszenie upadłości nie czuje się pewnie, nie zna obowiązujących przepisów może skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Nasza Kancelaria towarzyszy klientowi przez cały proces złożenia wniosku, a także reprezentuje klienta po ogłoszeniu upadłości.

 

Jakie długi nie mogą zostać umorzone w upadłości konsumenckiej?

Nie wszystkie długi ulegają umorzeniu. Zgodnie z przepisami ustawy prawo upadłościowe, umorzeniu nie podlegają zobowiązania:

  • o charakterze alimentacyjnym
  • wynikające z rent z tytułu odszkodowania za wywołanie choroby, niezdolności do pracy, kalectwa lub śmierci, 
  • zapłaty orzeczonych przez sąd kar grzywny, a także do wykonania obowiązku naprawienia szkody oraz zadośćuczynienia za doznaną krzywdę, 
  • zapłaty nawiązki lub świadczenia pieniężnego orzeczonych przez sąd jako środek karny lub środek związany z poddaniem sprawcy próbie
  • naprawienia szkody wynikającej z przestępstwa lub wykroczenia stwierdzonego prawomocnym orzeczeniem, 
  • których upadły umyślnie nie ujawnił, jeżeli wierzyciel nie brał udziału w postępowaniu.

Ogłoszenie upadłości – konsekwencje, czyli co się dzieje dalej? 

Po wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości dłużnik traci władztwo nad swoim majątkiem. Nadzór nad majątkiem sprawuje syndyk, którego wyznacza sąd postanowieniem. Posiadany majątek taki jak nieruchomości i ruchomości zostaną sprzedane celem zaspokojenia wierzycieli. Konsument ogłaszający upadłość może dokonywać czynności zwykłych czynności życia codziennego i nabywać jedynie produkty codziennego użytku. W przypadku posiadania małżonka wraz z ogłoszeniem upadłości powstaje między nimi rozdzielność majątkowa. W kolejnych artykułach rozwiniemy wątek małżeńskiej wspólności majątkowej.

 

Pomoc kancelarii w procesie upadłości konsumenckiej: 

Nasza kancelaria może pomóc przejść przez cały proces zarówno w postępowaniu o ogłoszenie upadłości, jak i dbać o interesy klienta po ogłoszeniu upadłości. Udzielamy profesjonalnych porad w zakresie prawa upadłościowego, pomożemy m.in. przygotować wniosek o ogłoszenie upadłości, reprezentować dłużników przed sądem. 

Weronika Hajdukiewicz
Scroll to Top